305 WDS Rzeka im. Zgrupowania "Żniwiarz"

Dla kogo?

Dziewczynki 7-8 SP i 1 LIC/TECH

O nas

Wiele lat temu u źródła jednej z największych rzek na świecie spotkała się grupa dziewcząt, które połączyły ciekawość świata, głód przygód oraz wzajemna przyjaźń. Od tamtej pory nasza drużyna podróżuje po całym świecie, odkrywając jego tajemnice i zdobywając nowe umiejętności. Szlaki naszych podróży wyznaczają rzeki, a na swojej drodze napotykamy niesamowite postacie, które zabierają nas do dalekich krain. Obecnie razem z Małym Księciem odwiedzamy różne planety i zgłębiamy ich sekrety. Zapraszamy do siebie dziewczyny, które chcą przeżyć przygodę i, tak jak Mały Książę, „znaleźć przyjaciół i nauczyć się wielu rzeczy”.

W tym roku obrzędowością naszej drużyny jest „Mały Książę”, jednak drużyna od wielu lat nosi nazwę „Rzeka”, co wiąże się m. in. ze zwyczajem śpiewania piosenki obrzędowej.

Bohater naszej drużyny to zgrupowanie „Żniwiarz” – oddział bojowy Armii Krajowej, który walczył w powstaniu warszawskim na Żoliborzu. W lipcu 1944 roku, tuż przed wybuchem powstania, oddział liczył około 170 ludzi (żołnierzy oraz kobiet z Wojskowej Służby Kobiet), a jego dowódcą był por. Mieczysław Morawski „Żniwiarz”. Podczas powstania warszawskiego zgrupowanie uczestniczyło m. in. w ataku na Dworzec Gdański oraz w obronie gmachu Opla. Powstańcze straty w oddziale to ponad 80 poległych oraz wielu rannych. Do niewoli dostało się około 70 żołnierzy

Rzeka

Wsłuchany w twą cichą piosenkę
Wyszedłem na brzeg pierwszy raz.
Wiedziałem już rzeko, ze kocham cię rzeko
Że odtąd pójdę z tobą.

O, dobra rzeko,
O mądra wodo.
Wiedziałaś gdzie stopy znużone prowadzić
Gdy sił już było brak.
Brak.

Wieże miast, łuny świateł.
Ich oczy zszarzałe nie raz.
Witały mnie pustką, żegnały milczeniem
gdym stał sie twoim nurtem

Po dziś dzień z tobą rzeko.
Gdzież począł, gdzie kres dał ci Bóg.
Ach życia mi braknie, by szlak twój przemierzyć,
by poznać twą melodię.

Informacje Podstawowe

Drużynowa:
pwd. Zuzanna Pawlak
Przyboczne:
Maja Sidor, Julia Kaliś  
Kontakt: 518-266-711