1

305 WDH Oceania im. Zgrupowania Żyrafa

Nasz Facebook

Przejdź!

Galeria zdjęć

Zobacz!

Składki

Przejdź!

2

Informacje Podstawowe

Drużynowa:
pwd. Martyna Trojanowska
Przyboczne:
Oliwia Pogorzelska, Marta Przygodzka, Jagna Kaiser
Kontakt:
tel. 508-454-017
Dla kogo?
Dziewczynki 5-6 klasa SP

O nas

Oceania jest drużyną harcerską skupiającą dziewczynki z klas 5-6 SP, działającą od ponad 20 lat. Działamy przy 305 szczepie WDHiGZ "Wir" im. Obrońców Żoliborza. Zbiórki odbywają się w piątki w godzinach 17.00 - 18.30 w ZS nr 124.W szkole mamy podziemia, a w nich swoją harcówkę. Lubimy gry terenowe, zwiady i teatrzyki. Podczas zbiórek uczymy się nowych umiejętności i kształcimy zdolności pracy zespołowej w zastępach. Będąc w naszej drużynie odkryjesz nowe pasje i zdolności. Czytaj więcej...
O nas

Oceania jest drużyną harcerską skupiającą dziewczynki z klas 5-6 SP, działającą od ponad 20 lat. Działamy przy 305 szczepie WDHiGZ "Wir" im. Obrońców Żoliborza. Zbiórki odbywają się w piątki w godzinach 17.00 - 18.30 w ZS nr 124. . W szkole mamy podziemia, a w nich swoją harcówkę.

Lubimy gry terenowe, zwiady i teatrzyki. Podczas zbiórek uczymy się nowych umiejętności i kształcimy zdolności pracy zespołowej w zastępach. Będąc w naszej drużynie odkryjesz nowe pasje i zdolności.

Naszym bohaterem jest Zgrupowanie żołnierzy AK „Żyrafa”. Były to oddziały bojowe Armii Krajowej Rejonu IV Powązki Obwodu Żoliborz AK walczące w czasie powstanie Warszawskiego na terenach Żoliborza. Dowódcą zgrupowania był Kazimierz Nowacki. Wśród oddziałów zgrupowania był 227 Pluton złożony z harcerzy Szarych Szeregów. Pluton walczył w okolicach Alei Wojska Polskiego oraz zajmował się łącznością oraz transportem broni oraz amunicji. Od wykonywanych zadań młodych żołnierzy, liczących 14-16 lat, nazwano "Szczurami kanałowymi".

DSC07239

4

Szuwary

Dość włóczęgi nad dzisiaj,
przy ognisku czas siąść.
Trzeba spełnić obyczaj,
patrząc na ognia krąg.

Znów popłyną melodie,
rozkołysze się las.
Usiądziemy przy sobie,
szczęście będzie wśród nas.
Czytaj więcej

Szuwary
Dość włóczęgi nad dzisiaj,
przy ognisku czas siąść.
Trzeba spełnić obyczaj,
patrząc na ognia krąg.

Znów popłyną melodie,
rozkołysze się las.
Usiądziemy przy sobie,
szczęście będzie wśród nas.
Zaszumiały szuwary.
Tafla wody już lśni.
Straszą nas nocne mary,
więc postraszmy i my.

Płyną nocne marzenia.
Płomień rozpala twarz
Pozostaną wspomnienia,
któż zapomni je z nas.

Znów popłyną melodie...